ataşehir petek temizlemeataşehir petek temizleme müşteri memnuniyeti

 

   Kombi ve Petek temizletmenin önemi !!!!

 

Isınma sistemimizin çeşidi ne olursa olsun kapalı devre su dolaşımının olduğu sistemlerde zamanla çap daralmaları ve partikül artışı gözlenir. Bu çap daralmaları ve partiküller ısı transferinin engellenmesine ve suyu dolaştıran tesisat malzemelerine zarar verir, verimlerini düşürür. Radyatör temizleme işlemi bu gibi sorunlara engel olurken; Kombi ya da ısınma sisteminiz bu olumsuzlukları yenmek için daha fazla çalıştığı için daha fazla yakıt harcamasını engeller. Sonuçta daha az girdi kullanılarak yapılabilecek bir işi daha fazla girdi kullanarak yapar. Bu da sizin cebinizden çıkan fazla para demektir.

tesisat-temizligi (1)

Kalorifer petek temizliğin gerekli olduğu ısınma sistemlerinizde istenmeyen tahribatlar gözlemlenebilir. Sürtünme etkisiyle peteklerden ve diğer malzemelerden kopan parçalar suyla birlikte dolaşıma katılır. Bu kez suyun sürtünme kuvveti ilk işletmeye alındığı zamanki gibi değildir artık, su içerisinde pas, kireç, metal parçaları, plastik parçaları da dolaşmaktadır ve suyun sürtünme kuvveti birken beşe çıkmıştır. Bu karışım değdiği yüzeye artık daha fazla zarar vermeye başlar ve arıza süreleri kısalır. Bu zararlı maddelerle sistemde dolaşan su artık daha kıvamlı hale gelmiştir sistem suyunu dolaştıran pompa bu karışımlı suyu sistemde dolaştırmak için daha fazla çalışmaya başlamıştır. Doğal olarak da daha fazla elektrik ve yakıt  kullanmaktadır. Bu gibi etkilerle sizi gereksiz yüklerin altından kurtarmak için kalorifer petek temizliği işlemi yapan ; pompanın da sürekli yük altında çalışması zorlanması kritik bir noktada arızalanmasına ya da peteklere yeteri kadar su gönderememesine neden olan ve çok yüksek ihtimalde karşılaşabileceğiniz onarım masrafı ve verim kaybına engel olmak için çalışmaktadır.

Boru çapı daraldığında pompa artık zorlamaya başlar çünkü bütün suyu artık daha dar bir alandan geçirmesi gerekmektedir. Uzak noktalardaki peteklere artık yeteri kadar su gitmeyecek ve odalarımızın bazıları ısınmayacaktır. Kombimiz daha sık aralıklarda çalışmaya başlayacak elektrik giderleri ve yakıt giderleri artacak arızalar meydana gelecektir.

 

Kirli Tesisat Enerji Tüketimini Artırıyor !!!!

Havaların soğumasıyla birlikte doğal gazla ısınan evlerde kombiler yanmaya başladı. Uzmanlar ise, ısınmayı ekonomik hale getirmek için tavsiyelerde bulundu.

Kış aylarını yaklaşmasıyla birçok insan kombisini yakmaya başladı. En az tüketimle maksimum verim elde etmek isteyenlere ise uzmanlar bazı tavsiyelerde bulunuyor. Baca ve kombi temizliğinin yanı sıra petek ve tesisatın temizliği, ısı kayıplarını engellemek ve cihazın uygun koşullarda çalışmasını sağlamada ekonomik avantaj sağlıyor.

Düzenli olarak yapılan kombi bakımı ve radyatör temizliğinin birçok yarar sağladığını belirten makine Mühendisi Gökçen Özgeçen, "Kombi temizliği ya da genel anlamda kombi bakımının her yıl yapılması gerekiyor. Özellikle kış aylarında sürekli kullanım içerisinde olan kombilerin, periyodik bakımlardan geçirilmesi gerekmekte. Doğalgaz tesisatını tercih edenlerin mutlaka montajlarını yetkili servislere yaptırması, kullanırken de gerekli güvenlik talimatlarına uymaları gerekir. Kış aylarında ekonomik kullanım için yapılacak en önemli tedbirlerden bir tanesi ısı kayıplarını engellemek ve cihazın uygun koşullarda çalışmasını sağlamaktır. Doğabilecek sorunlarını önüne geçmek için yetkili kişiler dışında kesinlikle cihazlara müdahale edilmesi gerekir" diye konuştu.

Kalorifer peteklerinin önemine de değinen Özgeçen, "Isınmada ana elemanlar radyatörlerimizdir. Radyatörlerin uygun boyutta ve ölçüde olması gerekir. Isı kaybını önlemek için peteklerin bakım ve temizliği düzenli yapılmalı. Zamanla tesisat içinde biriken tortular, radyatör içinde tıkanıklığa yol açar. Bu da bizim ısınmada elde ettiğimiz verimi düşürür ......